Kalite ekip işidir... Avrupa Yakası: 0 212 855 07 34 Anadolu Yakası: 0 216 365 61 62

HELAL Belgesi (Sertifikası)

HELAL Belgesi (Sertifikası)

Helal belgesi, İslami kurallara (Şafi, Maliki, Hanbeli ve Hanefi mezhepleri uyarınca) uygun olarak hazırlanan ürünlere verilen sertifikadır. Helal belgesi İslam dinine göre yasak olmayan ürünlere verilen uluslararası bir belgedir.

İslam dinine göre HARAM olan ürünler:

• Domuz, domuz eti ve domuz ürünleri
• İslami usule göre kesilmemiş hayvanlar
• Kesilmeden önce ölmüş hayvanlar
• ALLAH (C.C.)’dan başkası adına kesilmiş hayvanlar
• Alkol ve tüm sarhoşluk veren içecekler, maddeler
• Kan ve kandan yapılmış ürünler
• Yukarıda belirtilen ürünlerden herhangi biri ile karıştırılmış gıdalar

Doğrudan haram olan ürünlerin yanında, ürünün üretim aşamalarında, ürün bileşiminde yer alan bütün unsurlarda ve ürün bileşimindeki her bir unsurun üründe bir araya gelmesiyle oluşabilecek etkilerinde İslami kriterlere, insani gereklere, sağlık ve temizlik şartlarına uygun vasıfları taşıması gerekmektedir.

Helal Sertifikalama, ürünleri, katkı maddelerini, hazırlama ve işleme yöntemlerini, temizlik ve sağlık şartlarını, katı güvenlik kuralları içinde denetleyen bir sistemdir.

Gerek tedarikçiler gerekse son Müslüman müşteri, tükettiği gıdanın HELAL olup olmadığını merak etmekte ve satın alırken helal sertifikası olan ürünleri tercih etmektedir. Yurt dışına gıda ürünleri satan üreticilerin artık karşısına Helal Belgesi olması şartı getirilmeye başlanmıştır. Bu belge artık güvenilir Helal Gıda olmanın yanında üreticinin pazarlama metodu olarak ta kullanılmaktadır. Yurt dışından ve yurt içinden gıda alan firmalarda artık üreticinin Helal Belgesi olmasını zorunlu koşmaya başlamışlardır.

 

İlgili Konular :

Helal Belgesi Nedir?
Helal Belgesi Nasıl Alınır?
ISO 22000 Belgesi
HACCP Belgesi Nedir?

 

 

Etiketler : Helal Belgesi, Helal Sertifikalama, Helal Sertifikası, Helal Gıda, Helal Gıda Belgesi, Helal Belgesi Nedir?, Helal Belgesi Nasıl Alınır?

HİZMETLER

İletişim: Ekip Kalite Danışmanlık Eğitim Denetim ve Patent Hizmetleri Ltd. Şti.

Anadolu Yakası Telefon: 0216 365 61 62

Avrupa Yakası Telefon: 0212 855 07 34

E-mail: info@ekipkalite.com

Adres Detayı: