Kalite ekip işidir... Avrupa Yakası: 0 212 855 07 34 Anadolu Yakası: 0 216 365 61 62

İyi Tarım Uygulamaları (İTU)

İyi Tarım Uygulamaları (İTU)

Günümüzde tüketiciler doğrudan tükettikleri tarımsal ürünler başta olmak üzere, satın aldıkları tüm gıda ürünlerinin güvenliğinden emin olmak istemektedir. Bu nedenle gerek doğrudan tarımsal ürünlerin, gerekse işlenmiş gıda ürünlerinin güvenle üretildiğinin garantisini tüketicilere sunabilmek için, birtakım sistemler ve standartların oluşturulması zorunlu olmuştur. Tarımsal üretim sisteminin sosyal açıdan sürdürülebilir, ekonomik açıdan kârlı ve verimli, insan sağlığını koruyan, hayvan sağlığı ve refahı ile çevreye önem veren bir sistem olarak tanımlanan İyi Tarım Uygulamaları (İTU), Türkiye’de tarımsal üretim ve ihracat miktarlarının iç ve dış pazarda rekabet edecek seviyeye ulaşmasında önemli rol oynayacaktır. İyi tarım uygulamaları ile pazara kaliteli ve güvenli ürün sunulurken, aynı zamanda tüketicilerin sağlıklı ve güvenilir ürün tüketmeleri sağlanmış olacaktır.

İyi tarım uygulamaları, ürünlerin yüksek besin ve hijyen değerine ulaşabilmesi için üreticilerin uyması gereken kriterlerle ilgilidir. İyi tarım için; üretim materyallerinin seçimi (sertifikalı tohum vb.), üretim sahası, sulama, gübreleme, haşereyle mücadele, çevre ve personel sağlığı, ürün işleme, ürün analizleri, izlenebilirlik gibi tüm konular ele alınmalı, üretimin her aşaması kayıt altına alınmalıdır. Kısaca İyi Tarım Uygulamaları; Çevre, insan, havyan sağlığına zarar vermeyen bir üretimin yapılması, üretimde izlenebilirlik ve sürdürebilirliğin sağlanması amacıyla yapılan üretim şeklidir.

İyi tarım uygulamaları belgesine sahip bir ürünün; Kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik kalıntılar içermediği, çevreyi kirletmeden, insan sağlığını olumsuz etkilemeden üretildiği, ürün izlenebilirliğinin sağlandığı, ülkenin mevzuatlarıına uygun olarak üretildiği anlaşılır.

 

 

Etiketler : İyi Tarım Uygulamaları (İTU), İyi Tarım Uygulamaları Belgesi, İTU Belgesi, İTU Sertifikası, İTU Belgesi Nedir?

HİZMETLER

İletişim: Ekip Kalite Danışmanlık Eğitim Denetim ve Patent Hizmetleri Ltd. Şti.

Anadolu Yakası Telefon: 0216 365 61 62

Avrupa Yakası Telefon: 0212 855 07 34

E-mail: info@ekipkalite.com

Adres Detayı: