Kalite ekip işidir... Avrupa Yakası: 0 212 855 07 34 Anadolu Yakası: 0 216 365 61 62

Helal Belgesi Nasıl Alınır?

Her gıda maddesi için farklı cevaplanabilecek bir soru Helal belgesi nasıl alınır sorusudur. Örneğin hayvan kesim işletmesi ile reçel, turşu, gibi farklı üretim süreçleri olan firmaların yapması gereken konular farklılık göstermektedir. Ancak üretim yapan firmalar için bir genelleme yapmak mümkündür.

Her şeyden önce firma kullandığı tüm hammaddelerin varsa katkı maddelerinin helal ürün olduğuna dair helal ürün onay sertifikalarını temin etmelidir. Ürettiği ürünlerde haram veya şüpheli hammadde veya katkı maddesi kullanmamalıdır. Daha sonra kendi üretim süreçlerini de ürünün helalliğine zarar gelmeyecek şekilde düzenlemelidir. Ürünlerin ambalajlanmasında veya paketlemesinde kullanılan malzemelerin gıdaya uygun, ürünü bozmayan ve ürüne karışmayan nitelikte olması, depolama koşullarının helal ürünü muhafaza edecek koşulları sağlaması gerekir. İyi hijyen uygulamaları, İyi üretim uygulamaları ve HACCP kriterlerini sağlaması da ürün kalitesine katkı sağlayacaktır.

Genel anlamda anlattığımız helal belgesi alım süreci faaliyet alanlarına göre bazı ürünlerde çok daha kolay ve hızlı olabilirken, bazı ürünlerde ürün içeriğine bağlı olarak daha zorlu süreçleri beraberinde getirebilmektedir.

Bu koşulları sağlayan firmalar başvuru sonrası ürün içeriklerinin incelenmesi ve firma denetimi sonrası helal belgesini alabilmektedirler.

Bu gün sadece gıda ürünleri değil, kozmetik, giyim gibi farklı sektörlerde de helal sertifikası talebi oluşmaya başlamıştır. Dolayısıyla her farklı sektör için helal belgesi nasıl alınır farklı cevaplanmakta. Daha titiz çalışma gerektiren sektörlerde Helal Sertifikalandırma ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

 

 

Etiketler : Helal Belgesi Nasıl Alınır?, Helal Ürün Onay Sertifikaları, Helal Gıda, ISO 22000, HACCP, Helal Belgesi, Helal Sertifikası, Helal Sertifikalandırma

HİZMETLER

İletişim: Ekip Kalite Danışmanlık Eğitim Denetim ve Patent Hizmetleri Ltd. Şti.

Anadolu Yakası Telefon: 0216 365 61 62

Avrupa Yakası Telefon: 0212 855 07 34

E-mail: info@ekipkalite.com

Adres Detayı: