Kalite ekip işidir... Telefon No: 0 216 365 61 62

ISO Belgesi Nedir?

ISO Belgesi nedir? deyince ISO serisi standartlar için verilen belgeler anlaşılır. ISO serisi standartlar içinde en öne çıkan standart ISO 9001 standardı ve ISO 9001 belgesidir. Diğer en çok bilinen ve talep edilen ISO Belgelerini; ISO 14001 Çevre Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Belgesi, Ohsas 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi olarak sıralayabiliriz.

ISO nedir; ISO’nun açılımı, International Organization for Standardization (Uluslararası Standartlar Örgütü)'dır. Bu örgüt bahsedilen standartların hazırlanması revizyonu yayınlanması gibi faaliyetleri icra etmektedir. Ancak genel kullanımda kurumun ismi anılarak ISO Belgesi ifadesi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. ISO Belgesi ile kastedilen bu kurumun hazırlamış olduğu standartlar için verilen belgedir.

ISO Belgesi, firmaların ilgili ıso standardının (kalite, çevre, iş güvenliği, gıda güvenliği vb.) şartlarını yerine getirdiğini, ürün ve hizmetlerini, standardın şartları doğrultusunda sunduğunu ifade eden sertifikalardır. Dolayısıyla farklı sistemleri firmasında uygulayan kuruluşlar farklı ISO belgelerine sahip olabilirler. Bu sistemler entegre olarak kurulabilir.

Genel anlamda ISO Sertifikası, ISO 9001 için kullanılmaktadır. Çünkü tüm dünyada geçerli ve bilinen en önemli kalite yönetim standardı ISO 9001 ‘dir. ISO belgesi almak isteyen bir kuruluş öncelikle ISO 9001 belgesini talep etmektedir. Aslında kuruluşun yönetim sistemine verilen bu belge ürün kalite belgesi gibi de algılanmaktadır.

ISO Belgesi Nedir ile ilgili tüm diğer bilgilere hizmetlerimiz kapsamından ve sık sorulan sorular bölümümüzden ulaşabilirsiniz.

 

 

Etiketler : ISO Belgesi, ISO Belgesi Nedir?, ISO 9001 Belgesi, ISO Belgeleri, ISO Nedir, ISO Sertifikası, ISO 14001 Çevre Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Belgesi, Ohsas 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Belgesi

HİZMETLER

İletişim: Ekip Kalite Danışmanlık Eğitim Denetim ve Patent Hizmetleri Ltd. Şti.

Telefon No: 0216 365 61 62

E-mail: info@ekipkalite.com

Adres Detayı: