Kalite ekip işidir... Avrupa Yakası: 0 212 855 07 34 Anadolu Yakası: 0 216 365 61 62

TS 13805 Karayolu Motorlu Taşıtları Test Merkezleri İçin Kurallar (Oto Ekspertiz Hizmetleri İçin)

Bu standart, karayolu motorlu taşıtlar için ekspertiz/taşıt test merkezlerinin; yapısal özellik, işletmecilik, çalışanlarının özellikleri, teknik donanım ve güvenlik ile ilgili kuralları kapsar. TS 13801 TSE HYB Belgesi Oto ekspertiz firmalarına müşteri gözünde güvenilirlik sağlayacaktır. Çünkü TSE-HYB Belgeleri kuruluşların alt yapı, makine ekipman ve personel yeterliliğine sahip olduğunu belgeler.

Oto ekspertiz merkezleri taşıt sınıfına göre;

Motor, vites kutusu, aktarma organları, fren sistemi, süspansiyon sistemi, elektrik ve elektronik sistemler, yardımcı sistemler (aksesuarlar), ilâve sistemler (tadilatlar) gövde (şasi, kaporta ve boya) vb. konularda kontrol hizmetleri sunan ve raporlayan kuruluşlardır. taşıt test merkezleri (oto ekspertiz) yukarıda tanımlı alanlarda hizmet verebilmesi için bu standartta belirtilmiş olan gerekleri yerine getirmeleri durumunda TSE tarafından belgelendirilmektedirler.

TS 13805 Karayolu motorlu taşıtları test merkezleri standardının gerekleri özet olarak aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

Yapısal özellikler: İşletmecilik ile ilgili kurallar: iş akışları, iş planları, organizasyonel yapı, iş güvenliği çalışmaları, acil durumlar, müşteri sözleşmeleri raporlama gibi konular firmada ele alınıp dokümante edilmelidir.

Teknik donanım ile ilgili kurallar: Bulundurulması zorunlu ekipmanlar sağlanmalıdır.

Personel ile ilgili kurallar: Personel nitelikleri, eğitimler belirlenmelidir

Güvenlik ile ilgili kurallar başlıkları altında toplanabilir: Hizmet verilen araçlar ve işyeri için gerekli güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

TS 13805 belgelendirme kapsamında; TSE’ne firma üyelik işlemleri, standart alımı, standardın yorumlanması ve gereklerinin tespit edilmesi, kontrol listesinin oluşturulması, standart gerekliliklerin firmaya uygulanması, TSE’ye başvuru, denetim ve belgelendirme işlemleri, ciddi şekilde takip edilip sonuçlandırılması gereken süreçlerdir.

Ekip kalite danışmanlık, eğitim ve danışmanlık faaliyetleri kapsamında yukarıda sayılan tüm zorlu süreçlerde yanınızdadır.

 

 

Etiketler : TS 13801 TSE HYB Belgesi, TSE-HYB Belge, TS 13805 Karayolu Motorlu Taşıtları Test Merkezleri, TS 13805 Belgelendirme

HİZMETLER

İletişim: Ekip Kalite Danışmanlık Eğitim Denetim ve Patent Hizmetleri Ltd. Şti.

Anadolu Yakası Telefon: 0216 365 61 62

Avrupa Yakası Telefon: 0212 855 07 34

E-mail: info@ekipkalite.com

Adres Detayı: