×

EAC Belgesi


EAC Gümrük Birliği Sertifikası, EAC Belgesi, Avrasya Ekonomik Topluluğu Komisyonunun 25 Aralık 2012 tarihli kararı uyarınca; Gümrük Birliğinde uygulanacak olan Sertifika biçimleri Teknik Regülasyonlar çerçevesinde yasallaşmıştır.


Bu uygulama Avrasya Gümrük Birliği ülkelerinde; Rusya Federasyonu, Kazakistan, Beyaz Rusya ve Kırgızistan için geçerlidir. Avrasya Gümrük Birliği Uygunluk Sertifikanız (EAC) ve ürünlerin üzerinde bulunacak EAC Logolu standart onay topluluk ülkelerinde ticareti kolaylaştırmaktadır. Bu ülke pazarlarında satış olanaklarını artırmaktadır.


EAC Sertifikası, GOST Sistemini yerine geçmektedir. Bu sertifika; Avrasya Gümrük Birliği ülkelerince ithal edilen ürünlerin mevcut yasa ve teknik düzenlemelere uygun olduğu anlamına gelmektedir.

Belgelerin Avrasya Gümrük Birliği Genel Akreditasyonu çerçevesinde yetkilendirilmiş akredite kuruluşlar ve laboratuvarlar tarafından hazırlanması gerekmektedir.


Verilen tüm sertifikalar, Avrasya Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde sertifikanın geçerliliği herkes tarafından görülebilmektedir.


Tipik olarak Gümrük Birliği sertifikası, parti bazlı veya seri üretim için düzenlenebilmektedir. EAC Sertifikası parti bazlı, 1, 3 ve 5 yıllık süre için düzenlenmektedir.


EAC Belgelerinin GOST-R den Farkı sertifika çıktıktan sonra kesinlikle oynama, düzeltme yapılamamasıdır. Sahteciliğin önlenmesi için EAC Belgesi, online olarak sisteme kayıt ediliyor.


Avrasya Gümrük Birliği Teknik Yönetmeliklerine Uygun Sertifika İçeriği;


• Sertifika Numarası

• Sertifikanın seri numarası

• Sertifika kaydını yapan devlet kurumu bilgileri

• Sertifika başvurusunda bulunan, gümrük birliği (Rusya Federasyonu, Belarus Cumhuriyeti, Kazakistan Cumhuriyeti) sınırlarında kayıtlı olan temsilci bilgileri

• Üretici bilgileri

• Ürün ve Marka bilgileri

• Ürün GTIP Numarası

• Gümrük Birliği Teknik Yönetmelik ismi

• Deneyleri gerçekleştiren laboratuvar bilgileri ve deney sonuçları

• Sertifika veriliş tarihi ve süresi

• Sertifika kaydını yapan yönetici ve uzmanın imzası


EAC Deklarasyonu Nedir?


Avrasya Gümrük Birliği (TR CU) Teknik Yönetmeliği Uygunluk Beyanı (Deklarasyonu), Teknik Yönetmeliklere Uygunluk Deklarasyonu ürünlerin Gümrük Birliğinin belirlenen şartlara uygunluğunu beyan eden belgedir. Bu belgeyi hazırlayan firma ürünlerinin kaliteli ve insan ve çevre sağlığına zararsız olduğunu beyan etmektedir. EAC Deklarasyonuna sahip şirketler bu bölgedeki ticari faaliyetlerde ürünün sorumluluğunu alır.


Gümrük Birliği Uygunluk Deklarasyonu, GOST Sisteminin yerine geçmektedir. Verilen tüm sertifikalar, Gümrük Birliği veri tabanına kayıt edilmekte ve tüm gümrüklerde deklarasyonun geçerliliği ve içeriği herkes tarafından görülebilmektedir.