×

IATF 16949 Belgesi


IATF (International Automotive Task Force) 16949, otomotiv endüstrisi için bir kalite yönetim sistemi standardıdır. Bu standart, ISO 9001:2015’in yapısını ve gerekliliklerini otomotiv sektörüne özgü ek gereksinimlerle birleştirmektedir. IATF (Uluslararası Otomotiv Görev Gücü) 16949 standardı, otomotiv endüstrisine, ISO 9001 kalite yönetim sisteminin otomotiv operasyonlarına uygulanabileceği bir çerçeve sağlar. Bu çerçeve, otomotiv endüstrisindeki kuruluşların kalite yönetim sistemlerini kurmalarına, işletmelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.


ISO 9001, her türlü endüstride uygulanan genel bir kalite yönetim sistem standardıdır. IATF 16949 ise özellikle otomotiv endüstrisine yönelik hazırlanmıştır. Her ikisi de bir planla, yap, kontrol et ve önlem al (PUKÖ) döngüsü etrafında inşa edilmiştir. IATF 16949, otomotiv ürünlerini tasarlarken, geliştirirken, üretirken, montaj yaparken veya bakım-servis yaparken en iyi uygulamaları gerçekleştirmeye yardımcı yardımcı olur. IATF 16949, 2009 yılında yayınlanan ISO/TS 16949'un yerini almıştır. 2016 yılında yayınlanan IATF 16949, ISO'nun yönetim sistemi standartlarına ilişkin ortak Yüksek Düzey Yapıya göre yapılandırılmıştır.


Bu standardın amacı, otomotiv sektöründeki tedarikçilerin sistem, süreç ve ürün/hizmet kalitesini en yüksek düzeyde sağlaması ve müşteri memnuniyetinin sağlanmasıdır. IATF 16949 sertifikası almak isteyen otomotiv ile ilgili ürünlerin tasarımı, üretimi, montajı, kurulumu ve hazır hale getirilmesi ile ilgilenen firmalar, IATF tarafından belirlenen teknik gereklilikleri karşılamalı ve akredite edilmiş bir belgelendirme kuruluşu tarafından denetlenmelidir.


IATF 16949 sertifikası, otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren kuruluşlara birçok avantaj sağlar. Bunlar arasında:


• Uluslararası pazarlara giriş kolaylığı

• Rekabet gücü

• Müşteri güvenini ve bağlılığını kazanma

• Sürekli iyileştirmeyi benimseme

• İnovasyon kapasitesinin artması

• Hata, şikayet ve israfı azaltma

• Enerji ve kaynak tasarrufu


IATF 16949 da otomotiv sektöründe faaliyet gösteren her büyüklükteki kuruluşlar tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve herhangi bir şirket tarafından kullanılabilir. Uluslararası bir standart olarak, her firmanın kalite sistemini oluşturması temel olarak kabul edilmekte ve bu nedenle birçok firma bunu bir kuruluşun tedarikçi olabilmesi için minimum gereklilik olarak talep etmektedir.